گردن ,آسیب ,دیسک ,عصبی ,ریشه ,نامناسب ,حرکات نامناسب ,درمان‌های توانبخشی ,مستعد آسیب ,مهره‌های گردنی ,بیرون زدگی


سوال: 


من نزدیک سه ساله که دیسک گردن دارم. فیزیوتراپی هم رفتم.نرمش هم کم و بیش انجام میدم. ولی نمیتونم رو دست چپم دراز بکشم دست و گردنم مور مور میشه و درد میگیره. سمت چپ صورتم هم حالت مورمور و بی حسی خفیف میشه سردرد هم گاهی دارم و گاهی اوقات سرم سنگین میشه. در ضمن دنده های سمت چپم هم همین حالت بهش دست میده. بالای قفسه ی سینه هم گاهی اوقات درد میگیره. کتف چپم هم درد میکنه. عکسه گردنمو دکترا میبینن میگن خفیفه, کار سنگینم اصلا انجام نمیدم. آیا همه ی اینها به خاطر دیسک گردنه؟


پاسخ:


✅ درد گردن علل مختلفی دارد که از جمله شایعترین علت های آن آرتروز گردن، بیرون زدگی دیسک گردنی و کشیدگی و اسپاسم عضلات گردن است.


✅ مهره‌های گردنی توسط دیسک بین مهره‌ای بهم متصل است که بطور معمول باید ۹۰ درصد آن آب باشد. با افزایش سن مقدار آب دیسک بین مهره‌ای کم شده و آنرا مستعد آسیب می کند. 


✅ مهره های گردن بعلت تحرک زیاد مستعد آسیب هستند. حرکات نامناسب گردن، وضعیت نامناسب گردن برای مدت طولانی، فشار بیش از حد به گردن از علل مهم آسیب مهره‌های گردنی است.


✅ بیرون زدگی دیسک، تنگ شدن فضای خروج ریشه‌های عصبی و نخاع سبب ایجاد درد و علایم مختلف ناشی از آسیب عصب می شود. درد گردن در اوایل محدود به گردن بوده و با حرکت گردن تشدید می شود اما بتدریج انتشار درد به سر و دست و بازو و گاه سینه هم رخ می دهد. محل انتشار درد بستگی به محل و سطح مهره و دیسک آسیب دیده دارد.


✅ در موارد شدید تر بیحسی و ضعف عضلات در دست و حتی مشکلات حرکتی بدنبال آسیب به ریشه های عصبی پدید می آید. 


✅ در موارد خفیف درمان‌های توانبخشی کفایت می کند اما اگر خطر آسیب به ریشه های عصبی و نخاع وجود داشته باشد درمان جراحی ضروری است.


✅ هدف اصلی درمان جلوگیری از پیشرفت بیماری و آسیب بیشتر ریشه عصبی است. گرچه درمان‌های توانبخشی و حتی جراحی تا حدودی از شدت درد می کاهد اما بطور کامل سبب برطرف شدن درد نخواهند شد و همواره درجاتی از درد بویژه درصورت بی تحرکی و یا با حرکات نامناسب وجود خواهد داشت. بنابراین نرمش و ورزش‌های ویژه گردن در جلوگیری از تشدید درد ضروری هستند. www.t.me/Ameli_Office     کانال مطب دکتر جواد عاملی


@DrAmeli           ارسال سوال

منبع اصلی مطلب : دکتر جواد عاملی
برچسب ها : گردن ,آسیب ,دیسک ,عصبی ,ریشه ,نامناسب ,حرکات نامناسب ,درمان‌های توانبخشی ,مستعد آسیب ,مهره‌های گردنی ,بیرون زدگی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : آرتروز گردن